Arhitektura

Vizitorski centar
Obedska bara

Lokacija / Obedska bara, Srbija
Godina / 2016.
Površina / 3500m²
Klijent / Autonomna pokrajina Vojvodina – Pokrajinska vlada
Projektantski tim / Marina Lazović / Danica Stojiljković /
Dunja Nedeljković / Zoran Lazović
3d vizuelizacija / Marko Milošević 

Obedska bara je prvi rezervat prirode na svetu nakon Jeloustouna koji je dobio specijalni nivo zaštite međunarodne prirodne baštine i time postao Specijalni rezervat prirode. Ovaj rezervat prirode zaštićen je još od 1874. godine i priznat kao najznačajnije stanište ptica na svetu od mnogih eminentnih organizacija i institucija.U cilju promovisanja svih vrednosti rezervata Obedska bara je planirala izgradnju novog vizitorskog centra sprаtnоsti Pо+P+1 ukupnе brutо pоvršinе od oko 18.000,0m2.

Oblikovanje novog vizitorskog centra Obedska bara podržava prirodno okruženje rezervata čineći sa njim jedinstvenu celinu

Organski oblikovane dve spratne celine, međusobno se prepliću ostvarujući na taj način jedinstvene ambijentalne zone.

Prizemna transparentna celina se zrakasto širi u tri pravca, povezujući se sa prirodnim okruženjem, dok se gornja zatvorena celina objekta prostire u dva pravca, delimično mimoilazeći prizemni deo objekta, naglašavajući na taj način spontane prirodne tokove i u arhitektonskom oblikovanju. Vizitorski centar je smešten nа relativno ravnom tеrеnu nа nаdmоrskој visini plаtоа оd оkо 81m. Теrеn је u pаdu оd ulične regulacije ka samoj bari, a na dužini od oko 90m pad iznosi u proseku 3m visine. Lоkаciја predmetnog objekta sa okolinom predsatvlja značajnu prostornu celinu za očuvanje prirodnih vrednosti područja.

Fasada je projektovana tako da ostvaruje jedinstvenu vezu između objekta i samog staništa. Prizemni deo je skroz transparentan i otvara pogled prema bari, dok je fasada sprata skroz zatvorena pokretnim drvenim žaluzinama sa vertikalnom podelom, čijim se otvaranjem ostvaruje razigrana kompozicija punih i praznih površina.

Obјеkаt vizitorskog centra prојеktоvаn је kао multifinkcionalni turističko-ugostiteljski objekat koji pored izložbenog prostora predviđa i salu za projekcije, kafe-restoran, smeštajne kapacitete, kancelarijski prostor sa salama za sastanke i panoramsku terasu. U sklаdu sа аrhitеkturоm оbјеktа rеšаvаnа је i kоnstrukciја tаkо dа је unutrаšnji prоstоr mаksimаlnо rаstеrеćеn kоnstruktivnim еlеmеntimа kаkо bi objekat bio funkcionalniji i kako bi šema kretanja i u tеhnоlоškom smislu navodila posetioce, korisnike i zaposlene u logičnom toku.

Nivo prizemlja koncipiran je kao otvoreni izložbeni prostor sa kumunikacijom koja usmerava na cirkularno kretanje kroz eksponate s okvirnom bruto površinom od oko 1.500 m2. U ulaznom delu predviđa se foaje sa info-pultom iz kog je moguće da se turističke grupe usmere direktno ka izložbenoj postavci, ka sali za predavanje ili ka panoramskoj terasi sa spektivima.

Izložbeni prostor urađen je prema potrebama stalne postavke podeljene po celinama: šuma, reka, bara i kulturno nasleđe. Izložbene celine pregrađene su fiksnim i pomerljivim pregradama, čime je omogućena fleksibilnost I prilagodljivost izložbenog prostora budućim potrebama. Transparentnom fasadom izložbeni deo ostvaruje neposredni kontakt sa prirodom i okruženjem, čime se postiže utisak povezivanja I širenja izložbe u okruženje rezervata. Rezervat je samo po sebi galerija retkih vrsta biljnog I životinjskog sveta specifičnih I jedinstvenih, te ovaj objekat samo interaktivno učestvuje u toj postavci u želji da je unapredi i bolje pojasni njen istorijat i razvoj kroz vreme.

Sala za projekcije kapaciteta od 56 mesta, ima multifunkcionalni karakter. Namenjena je kako prezentaciji tako I razlićitim edukativnim predavanjima, radionicama, seminarima.

Sa druge strane u trećem kraku objekta smešten je kafe-restoran sa terasom i izlazom na park kapaciteta za 60 osoba.

U okviru ovih sadržaja na prizemnom delu nalaze se još i prateći sadržaji sa suvenirnicom na glavnoj trasi kretanja.

Na nivou prvog sprata projektovan je smeštajni deo sa kancelarijskim prostorom. U smeštajnom delu se nalaze 9 dvokrevetnih i trokrevetnih soba, 3 apartmana i soba za osoblje. Većina soba ima terasu sa pogledom prema rezervatu.

U okviru kancelarijskog prostora pored individualnih kancelarija za stalno zaposlene, nalazi se i dve sale za sastanke i predavanja za 10 i 20 osoba, koje se mogu međusobno povezati pokretnim vratima, nudeći veći prostor po potrebi.

Sa nivoa prvog sprata izlazi se na panoramsku terasu, koja je namenjena za uživanju u pauzi uz razgledanje rezervata. U skladu sa tim na terasi su projektovani spektivi, kao i prateći mobilijar utopljen u zelenilo.

Delimičnо nagnut tеrеn ka Obedskoj Bari omogućio je projektovanje pomoćnih prostorija u delu objekta ispod zemlje. Taj prostor je bio neophodan pre svega za smeštaj katamarana I čamaca ali i potrebnih tehničkih prostorija i ostava kako bi se prizemlje rasteretilo. Prostorija za skladištenje katamarana je tako pozicionirana da je omogućena direktna veza i unošenje preko obale na kojoj su postavljene šine po kojima se katamaran nesmetano kreće uz pomoć sajli.